Dönem Filmlerinin Genel Kültür Üzerine Etkisi

tarafından
29
Dönem Filmlerinin Genel Kültür Üzerine Etkisi

Dönem Filmlerinin Genel Kültüre Etkisi

Her ülkenin kültürüne bakıldığında farklılıklar ortaya çıkar. Bu kültür farklılığı aslında dünyayı oluşturur. Kültür ; farklı bölgelerin özelliklerini yansıtır ve önemli bir parçadır. Hayat boyunca kültür alışverişi yapılır. Kültür kaybedildiğinde sıradan olunur ve yok olunur. Genel kültür denilen aslında bilinmesi gereken, öne çıkmış bilgilerdir. Çünkü hayatımızda ki etkisi büyüktür. Genel kültürünü bilmeyen biri yaşadığı yer hakkında konuşamaz, yorum yapamaz.

Dönem Filmlerinin Kültüre Etkisi

Her dönem filmi veya dizisi asla aynı olmuyor. Dönem filmi yapılacaksa tarihin tozlu sayfaları açılmalı ve araştırılmalı. İyi bir dönem filmi çekildiğinde insanlar bu filmi izlediklerinde boş şeyler değil de gerçekçi bilgiler öğrenmeli, yorum yapabilmeli. Toplumumuzda birçok dönem dizisi ve dönem filmi var. Ancak hepsi doğru şeyler göstermez, kurgulanmış ve abartılmış olarak yayınlanır. İnsanlarda bu filmlere bakarak tarihlerini bilmeden inanırlar. Bazı tarihi filmleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kültür

Genel kültür öğrenmek için dönem filmlerini izlemek yanlış olur. Eğer dönem filmlerine bakıp da bir şeyler kazanılmak isteniliyorsa o zaman tarihi de araştırmalı, bilmeli ona göre kıyaslanmalıdır. Toplum, artık araştırmak yerine dizileri, filmleri izlemeyi tercih ediyor. Ancak bu şekilde dönem filmlerinin doğru veya yanlış etkisine maruz kalınıyor. Bu etki, genel kültür konusu açıldığı zaman ortaya çıkıyor. Bir tarihi film izlendiğinde mutlaka merak edip araştırılmalı ve gerçeğiyle kıyaslanmalıdır.

Dönem Filmlerin Genel Konuları ve Kültür Üzerine Etkisi

En çok sevilen dönem filmlerinde entrikalardır. Ve hemen şu yorum yapılır. ” Gerçek tarihte entrikalar yoktur, abartılmıştır bu olaylar.” Bu yorum tamamen yanlıştır. Her zaman entrikalar vardır. Sadece tıpkı kadınların gölgelerde kaldığı gibi entrikalarda gizlenir. Dünya tarihine bakıldığında; her zaman savaşlar çatışmalarla kazanılmamıştır. Entrikalar, kadınlar etkili olmuştur. O yüzden dönem filmlerinde her zaman entrikalar öne çıkar.

Çünkü seyirciler savaştan çok aslında bunu ister. Tarih, aslında sırlarla doludur. Ve kimse gerçekten tarih hakkında pek az bilgiye sahip. Tarih, sürekli kendini yeniler. Genel kültüre olumlu etkisi de vardır. Bazı olaylar o kadar etkili sahnelenir ki, izleyen bu olaydan etkilenir ve tarihe ilgi duymaya başlar. Bu sayede genel kültürü de artmış olur. Ama bilinmelidir ki, her dönem filmi gerçeği pek yansıtmaz. Genel kültür bilinmeli, hem kendi milletinin hem de diğer milletlerin… Genel kültürü iyi bir toplumun asla yok olma endişesi, tehlikesi yoktur.

Kültür

Genel kültür hakkında diğer yazılarımızı görmek için tıklayınız.