Film ve Dizilere Uygun Aktörler Nasıl Bulunur?

tarafından
42
Film ve Dizilere Uygun Aktörler Nasıl Bulunur?

Film ve Dizilere Uygun Aktörlerin Bulunması

Bir film seyirciye sunmadan önce senaryosunu hazırlamak kadar, o karakterleri oynayacak oyunculara da ihtiyaç vardır. Senaryoda yazılmış olan karakterin yaşı, nereli olduğu, fiziksel özellikleri dikkate alınarak oyuncu seçimi gerçekleşir. Bu kriterlere uygun olan oyuncular görüşmeye çağrılır. Senaryonun o karaktere ait olan kısa bir bölümü aday oyuncuya verilir ve ezberlenmiş olarak görüşmeye gelmesi istenir. Görüşme sırasında oyuncunun karakteri nasıl yorumladığına dikkate edilir. Eğer oyuncu yönetmenin kafasında yarattığı karaktere uygun ise yönetmen tarafından seçilir. Yönetmen zaman zaman tek başına karar verir.

Bu filmin yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yönetmen aktör seçerken en çok oynayacağı karakteri nasıl yorumladığına dikkat eder. Yönetmen kafasındaki oyuncu profiline en yakınıyla çalışmayı tercih eder. Film ancak o zaman kendini anlattıracak oyuncularla buluşmuş olur. Yoksa senaryonun iyi olması hiç bir zaman yeterli değildir. Senaryonun daima iyi birer anlatıcıya ihtiyacı vardır çünkü ancak bu şekilde seyirciyle bulaşabilir. Uygun aktör seçimi o yüzden film için çok önemlidir.

En iyi aktörlerin olduğu listeye burdan ulaşabilirsiniz. 

Yönetmen Oyuncu Bulabilmek İçin Neler Yapar?

Yönetmen bu kadar beklememek ve hedefine hemen ulaşabilmek için kast ajanslarıyla çalışır, onlara aradığı kriterleri söyler ve “bana bu aktörü bul” diye ayrıntılı bilgisini paylaşır. Uygun olabilecek oyuncuları ajans yönetmene iletir. Bulunan aktörle bir çekim süreci başlar. Bazen bir film izlediğimizde aktörün ağzından dökülen kelimeler sanki ona ait değilmiş gibi hissedebiliriz, bazen tipinin o film ile uyuşmadığını düşünebiliriz. İşte genelde o zamanlar gerçek yönetmen aktör buluşması gerçekleşmemiş diyebiliriz. Seyircinin üstün sinema bilgisine sahip olması gerekmez. Seyircinin hisleri her şeyin önündedir.

Film

Bir filmde neyin doğru neyin yanlış olduğunu seyirci hemen anlar, görür, dahası hisseder. Doğru yapılmış bir aktör seçimi ise, filmi olduğundan daha izlenebilir, daha keyifli hale getirir çünkü seyirci oyuncunun yakalamış olduğu samimiyeti hisseder. Böylece seyri keyifli bir hale gelir. En sevilen filmleri hep oyuncularıyla hatırlarız çünkü bizi senaryoyla tanıştıran, senaryonun derdini anlatan, bir karakterde kendimizden bir şeyler bulmamızı sağlayan en önemli etken oyunculardır. O yüzden karakteri en iyi anlayacak aktör ve aktris ile çalışmak hem yönetmen hem de senaryoyu yazan kişi veya kişiler tarafından oldukça mühimdir.

Flmler kategorimizdeki diğer yazıları okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz