Genel Kültür Açısından Doğru Filmler Nelerdir?

tarafından
99
Genel Kültür Açısından Doğru Filmler Nelerdir?

Genel Kültür Açısından Doğru Filmler Nelerdir?

Genel kültür açısından doğru filmler aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

1)Başlangıç (Inception)

Başrolünü Leonardo DiCaprio’nun oynadığı 2010 yapımı bilim kurgu ve fantastik ögelerin sentezlendiği bir filmdir. Yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un insanlarda çok nadir görülebilecek bir özelliği vardır; rüya görme esnasında bilinçaltının derinliklerindeki sırları çalmak. Bu yeteneği sayesinde uluslararası casusluğun aranan bir ismi haline gelmiş; fakat diğer yandan da hayatını bir kaçak olarak yaşamak zorunda kalmış ve ağır bedeller ödemiştir. Cobb’a içinde bulunduğu bu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Bu defa bir fikri çalmak yerine onu yerine koyma görevi verilir.

Genel Kültür

Inception IMDB Sayfası

2) Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

1971 yapımı bir Stanley Kubrick filmidir. Şiddet yanlısı gençlerden oluşan bir çetenin toplumda oluşturduğu kaos ve anarşi düzeninin hakimiyetini konu almaktadır. Söz konusu çetenin lideri Alex gözaltına alınarak işlediği suçtan dolayı insan ve şiddet arasındaki ilişkiyi inceleyen bir deneyde denek olarak kullanılma cezasına çarptırılır.

a Clockwork Orange

a Clockwork Orange IMDB Sayfası

Genel Kültür açısından doğru filmler listemize Kadın Kokusu adlı filme devam ediyoruz.

3) Kadın Kokusu (Scent of a Woman)

Al Pacino’ nun başrolünü oynadığı 1992 yapımı bir film olan Kadın Kokusu, paraya ihtiyacı olan bir öğrencinin, görme engelli Emekli Albay Frank Slate’ in bir nevi bakıcılığını kabul etmesi ile başlar. Her ne kadar Charlie bu işi para için kabul etmiş olsa da işler tahmin ettiğinden daha zor olacaktır; çünkü Frank Slate’in haftasonu için kadınlarla geçireceği güzel bir yemek, şarap ve tangoyla sürdüreceği özel bir planı vardır ve Charlie de bu özel anlarda ona eşlik edecektir.

Scent of a Woman

Scent of a Woman IMDB Sayfası

4)3 Ahmak (3 Idiots)

Son yıllarda film sektöründe atak yaparak Hint filmlerini dünyaya duyuran Bollywood’un bu yükselişinde önemli paya sahip bir film olan 3 Ahmak, 2009 yapımı Rajkumar Hirani filmidir. Aamir Khan’ ın Ranco karakterini canlandırdığı film, Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okuyan üç yakın arkadaşın okul hayatının anlatıldığı dram ve komedi türünün iç içe geçtiği genel kültür konusunda en doğru filmler arasında yer almaktadır.

3 Idiots

3 Idıots IMDB Sayfası

Genel Kültür açısından doğru filmler listemize Cıldırış ile son vermiş oluyoruz.

5)Çıldırış (The Jacket)

2005 yapımı, başrolünü Adrien Brody’nin oynadığı filmde Körfez Savaşı’nda asker olan Jack’in bu dönemde almış olduğu bir yara nedeniyle yaşadığı hafıza kaybı ve bunun hayatına olan yansımaları anlatılır. Gözünün önünden ve aklından geçen anlık görüntülerin içinde mi olduğunu yoksa hayal mi gördüğünü ayırt edemeyen Jack’in kimsesiz olması da sorularının cevabını bulma yolculuğunda karşısındaki en büyük engellerden biridir.

Genel Kültür

The Jacket IMDB Sayfası

Genel kültür hakkında diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.