Film Festivallerinin Sanata Katkısı Nelerdir?

tarafından
38
Film Festivallerinin Sanata Katkısı Nelerdir?

Film Festivallerinin Sanata Katkısı

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde ve hatta dünyada sanat filmlerine verilen önem gişe filmlerine verilen önemin gölgesinde kalıyor. Bunun nedenini insanlığın popüler kültüre olan eğilimiyle ilişkilendirebiliriz. Gişeye yönelik film popüler kültüre hitap ederken sanat filmleri popüler kültüre hitap etmekten oldukça uzak kalmaktadır. Bu durum izleyicinin beyaz perdede sanat filmlerine ulaşmasını güçleştirir.

İşte tam da bu noktada film festivalleri devreye girer. Bu festivallerle dünyanın pek çok ülkesinden çeşitli sanat filmlerini beyaz perdede izleme imkanına ulaşırız. Film kültürümüzün gelişmesine katkı sağlayan bu eserler aynı zamanda izleyiciye estetik olarak görsel haz verirken çoğu zaman barındırdığı ana fikirle bir düşüncenin peşinden gidip izleyiciyi de düşünmeye sevk eder.

Film Festivali

Sanat Dalı Olarak Sinema

Sinema bir sanat dalı olarak kabul edilmektedir. Peki, her film bir sanat eseri olarak kabul edilebilir mi? Sanat, insana estetik haz veren ve üstün bir yaratıcılık gerektiren yazılı, işitsel, görsel ürünleri içine alan oldukça geniş kapsamlı bir kavramdır. Bu tanıma göre her filmi gerçek bir sanat eseri olarak kabul edemeyiz. Kısaca izleyicide estetik ya da düşünsel bir etki uyandırmayan filmleri sanat eseri olarak tanımlamak pek de doğru olmaz. Gişeye yönelik çekilen filmlerin çoğu sanatsal bir kaygı gütmeyerek bu sınıflandırmaya girer.

Film Festivalleri ise sanat eseri ve sinema kavramanı bir araya getiren filmleri izleyici karşısına çıkarır. Böylelikle sanat dalı olarak sinemayı tanımış oluruz. Tabi istisnalar da olabilmektedir. Gişeye yönelik çekilen ve sanat eseri olarak değerlendirebileceğimiz bir filme rast gelebileceğimiz gibi bu örnekten çok daha nadir olsa da bir film festivalinde sanatsal amaç gütmeyen filmlere de denk gelebiliriz. Fakat bu istisnaların kaideleri çok da değiştirmediğini ve festival kelimesinin anlamlarından birinin ‘sanat gösterisi’ olduğunu hesaba katarak filmler ve festivallerini bu konuda yüceltebiliriz.

Film festivalleri listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Festival, Sinema ve Sanat Buluşması

Yılın belli zamanlarında ya da belli yıllarda, belli filmlerin gösterime girdiği etkinliklere Film festivali denmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve şehirlerinde festival kelimesini sinemayla, sinemayı da sanat kelimesiyle buluşturan bu sevilen etkinliğe rastlayabilirsiniz.

Filmler hakkında diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.