Film Senaryosu Dilinin Önemli Olması Nedendir?

tarafından
107
Film Senaryosu Dilinin Önemli Olması Nedendir?

Film Senaryosu Dilinin Önemli Olması

Film senaryosu yazabilmek için biraz güzel söz bilmek gerekir. Bazen güzel bir söz söyler, söylediğimize kendimizde şaşırırız. Acaba bunu ben mi söylüyorum, yoksa daha önce işittim mi? En olmadık anlarda çıkıverir ağızdan, nereden geldiğini daha söylemeden, biz buyur etmeden. Bir kitaptan, bir dergiden, bir gazete küpüründen kopar gelir. Ama en çokta bir film sahnesinden. Bu film sahnelerini de bize bir film senaryosu sağlar.

Kültürü gelişmiş toplumlarda film senaryosu kalitesinin izleyici kitlesi üzerinde bıraktığı etkiler senaristin tahmininin de ötesine geçebilmektedir. Senaryoda hiçbir aksiyon göze çarpmasa dahi izleyicinin sesi son ses açıp, patlamış mısır yeme çıtırtısına bile tahammül etmeyeceği kadar hassas olduğu kelimeler varsa, film kendine kitlenmiş demektir. Hal böyle iken kullanılan dil ve doğru kullanım senaryonun başarısı ve niteliği açısından en güçlü silah oluyor. Ağızdan ağıza aktarılacak film repliklerinin en doğru, en hassas şekilde oluşturulmuş olması dilimizin genç-yaşlı bütün kitlelerce temiz kullanılmasına katkı sağlayacak önem puanı yüksek bir mecra olarak görülüyor.

Dilin Doğru Kullanımının Yanı Sıra Ruha Hitap Etmesi Gerekiyor

Film senaryosu  oluşturulurken sahnenin en can alıcı anında dilin kullanımı ile çatışmaya girilir ise ve kelimeler abartılarsa sahnenin ruhunu kaybetmesi işten bile değildir. İzleyici bunu aşırı bulabilir, dolayısıyla senaristlerin dili doğru kullanırken ruhu yaralamamak için gardını alması gerekiyor. Aksi takdirde akılda kalıp ağızdan ağıza aktarılması gereken sahne, senaristin kasıntı kaleminden sebep, bir daha hatırlanmamak üzere kendini imha edebilir. Bu istenmeyen bir durumdur.

Kullanılan Dil, İzleyici Kitlesinin Yabancısı Olduğu Dil Olmamalı

Kullanılan dilin niteliği ne olursa olsun, kitlenin beklentisini karşılayamıyor ve asıl anlaşılması gerekeni veremiyorsa ne yazık ki bunun izleyici tarafından filme yaptırımı oluyor. Vasat hasılatlara ve sosyal medyada gerçekleşen linç girişimlerine hazır olunması gerekir. Basit sahneler ve alelade kelimeler sebebiyle izleyici aklıyla alay edildiğini düşünebilir. Ya da tam tersi olursa ruhu akar gider boşlukta. Heybesine atar filmin bütün güzel cümlelerini. Vakti gelince heybesinden düşer diline. Nereden geldiğini başta bilemese bile nihayetinde anımsar. Evladına nasihat cümleleri kurar, dostuna yanındayım mesajı verir o cümleler ile. Annesine teşekkür eder, sevdiğine sevdiğini söyler. İşte iyi bir dille kurulmuş böyle senaryo, unutulmaz filmler yaratır.

Diğer yazılarımızı görmek için tıklayın.