En İyi Felsefik Filmler Sıralaması

tarafından
119
En İyi Felsefik Filmler Sıralaması

En İyi Felsefik Filmler Sıralaması

İnsanlık film sektörünün ortaya çıkmasıyla beraber, duygularını, düşüncelerini bu platform da anlatmaya çalışmıştır. Seyirciyle buluşan bu felsefik filmler sayesinde izleyici, yönetmenin düşüncelerini adeta yaşayarak izlemiştir.

1-Rope

Alfred Hitchcock’un yönetmenliğinde tek seferde çekilmiş olan bir deneysel filmdir. Genel olarak yönetmenin en pervasız filmi olarak anılmaktadır. Hakkı tam manasıyla verilmemiş bu film insanlığın erdemliklerini, adiliklerini anlatmaktadır. Şikago’da öğrenim gören iki eşcinsel öğrencinin, zeki oldularını ispatlamak amacıyla 14 yaşındaki bir çocuğu öldürüp hiçbir yara almadan kurtulmalarını anlatmaktadır.

2-The Fountainhead

1949 yılında King Vidor’un yönetmenliğini yaptığı bu filmde bireyselciliğini konu alarak Alman ekspresyonizm büyüleyiciliği ile çekilmiş bir melodramdır. Amerika mimarisine, politik ilkelerine ve etiğine yorumlar bulacağınız iyi bir felsefik filmdir.

3-The Seventh Seal

1957 yılında gösterime giren, yönetmenlik koltuğunda ise Ingmar Bergman’ın oturduğu bu film yaptığımız sıralama içinde üçüncü sırada yerini almaktadır. Bu filmde Azrail’i sonu kadere bağlı bir satranç oyununa davet eden bir şövalyenin, hayatın anlamı ile ilgili vahiysel aramaları konu etmektedir. Yönetmen aynı zamanda bu filmi kötülük-iyilik, varoşçuluk, din felsefesi gibi çerçevelerde deneyimlenmesini de istemektedir. En önemli özelliği ise bu filmde herhangi bir topluma yönelik aşağılama veya vaaz barındırmıyor aksine değişken fikirleri sunarak seyircinin tartışmasına izin veriyor.

Felsefik Filmler 4-My Night at Maud’s

1969 yılında Eric Rohmer tarafında çekilen bu film de çekici sarışın bir kadına âşık olan bir mühendisi konu almaktadır. Mühendisin hayatında Katolikliğin çok büyük rol oynamasıyla beraber tüm akşamı din ve felsefe tartışarak geçirdiği arkadaşı Pascal ile bir bahse girmesiyle hikâyemiz başlamaktadır.

Oyuncuların zeki, iletişime açık, kendine güveni olan birer karakteri canlandırmaları filme heyecan katmıştır.

Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

5-The Truman Show

1998 yapımı Peter Weir’in yönetmenliğini yaptığı bir şaheser olan bu filmde, bir adamın hayatının doğmasından itibaren her şeyin yalan olmasıdır. Hiç bir şeyden haberi olmayan ana karakterimizin hayatı TV’de canlı yayınlanmaktadır. Bir adamın hayatının nasıl yalan olduğunu ve onu oraya koyanların her şeye karar vermelerinin doğru olup olmadığını konu ediniyor.

Bu filmde yönetmen her şeyi gören tanrının ahlaksız olmaya izinli mi yoksa o da etiğe ve ahlaka bağlı kalmalı mıdır? Bu film bu ve bunun gibi sorular sordurtan psikolojik bir filmdir.

Felsefe kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.